כניסה לאפליקציה מחשבה פיננסית   |   077-7858700

ביקורת ניכויים

פתחת עסק ואתה צריך ליווי תוכנית עיסקית: הלוואות מהמדינה, ניהול תזרים, גיוס עובדים...
מסלול עסקים בהקמה מיועד בשבילך, ניהול נכון להצלחה מירבית! קבע פגישת ניתוח פיננסי מקיף לעסק:

יצוג לקוחות מול ביקורת ניכויים

ביקורת ניכויים היא ביקורת הנערכת אצל מעסיקים כל תקופה שבין 3-5 לשנים. הביקורת נערכת על ידי המוסד לביטוח לאומי ומתואמת מראש. בביקורת יבדקו נושאים הקשורים לשכר העובדים ולהנהלת החשבונות של העסק ולשם כך על בעל העסק להכין מסמכים מראש.

אל הביקורת מגיעים המבקרים, במקרים רבים, עם בסיס נתונים אשר מאפשר להם לגבות דמי ביטוח נוספים, בהתבסס על שקלול נתונים שהצטברו במוסד לביטוח לאומי לאורך זמן. לכן חשוב להיערך לביקורת מראש עם מומחים אשר מכירים את התנהלות המל״ל ואת החורים האפשריים אשר עלולים להשתקלל לגבייה נוספת.

מהו תהליך ביקורת הניכויים

תהליך ביקורת הניכויים מורכב מבדיקת דוחות ומערכות השכר, ביניהם, תקינות טפסים כגון טופס 101, תלושים וכיוצא בזה. תלושי שכר נבדקים גם בהיבט של רכיבי שכר אשר לא חויבו בביטוח. יתרה מכך, במידה וניתנו הטבות כספיות או שוות כסף לעובדים ללא דיווח ומבלי ששולמו עליהם דמי ביטוח, ביטוח לאומי רשאי, על פי ממצאי הביקורת, לקבוע את גובה תשלום דמי הביטוח בהתחשב בנתונים אלה.

דוח הביקורת נמסר בסיומה למעסיק ומועבר לפקיד גבייה ראשי לאישורו. על הדוח ניתן לקיים דיון. לאחר מכן תישלח הודעת קביעה הקובעת דמי ביטוח על פי הליקויים בחלוקה לשנים, עם הצמדות וקנסות. במידה וקיימת השגה לגבי הקביעה, ניתן להציג אותה בפני פקיד השגות, בליווי ראיות מנומקות ומסמכים.

משמעות הייצוג מול ביקורת ניכויים

בשלב הדיונים הנעשים במהלך הביקורת, ניתן לדון עם המבקרים על החיובים בדמי הביטוח. טענות מנומקות ומבוססות, אשר אליהן נערכים מראש, יכולות להשיב את הגלגל אחורה גם כאשר נראה על פני השטח כי הקביעה לתשלום של המבקר היא מוצדקת ונכונה. הן ההיבטים המשפטיים והן החשבונאות של הניכויים הם נושאים מורכבים אשר, במידה ויש הכרות נרחבת איתם, יכולים להביא לביטול או הפחתה של הקביעה. בטווח של 30 ימים מקבלת הקביעה בדואר רשום, ניתן לשלוח השגה, ולכן חשוב להתנהל בזמן זה עם ייצוג ראוי ומקצועי. במידה והטענות בהשגה לא התקבלו, ניתן לערער בבית הדין האזורי לעבודה על החלטות פקידי ההשגות. ערעור זה עלול להמשך זמן רב. רצוי להערך מוקדם ככל האפשר עם ייעוץ משפטי מקצועי לביקורת ניכויים כדי למזער את נזקי הביקורת והפעולות שננקטות בעקבותיה.

 

משרדינו מטפל בהליכי שומה וביקורת מול רשיות המס , צור קשר , ונייצג אותך נאמנה מול הרשיות.